Начало Спорт Холандия пречупи Англия 3:1 и е на финал в Лигата на нациите

Спорт

Добави коментар

Холандия пречупи Англия 3:1 и е на финал в Лигата на нациите

Снимка: UEFA

Холандия пречупи Англия с 3:1 във втория полуфинал на Лигата на нациите, като след 75 минути губеше 0:1.

Мачът от дебютното издание на турнира се игра на “Естадио Дом Алфонсо Енрикеш” в Гимараеш, а победителят ще спори за купата в неделя с домакина Португалия на “Ещадио до Драгао” в Порто.

За третото място пък “трите лъва” ще спорят с Швейцария.

Англия първа пусна кръв на съперника си Холандия и поведе 1:0 след първото полувреме във втория полуфинал за Лигата на нациите.

Гола, който направи разликата до почивката, вкара Маркъс Рашфорд от дузпа в 31-ата минута. Нарушението бе извършено от сочения за най-перспективен централен защитник в света Матайс де Лихт, който преди това не успя да отиграе върната към него наглед елементарна топка.

От това се възползва бързоногият Рашфорд, който се откъсна и Де Лихт трябваше да го спъне, за което получи и жълт картон.

Потърпевшият без проблеми реализира 11-метровия, като така вкара общо 7-ия си гол в националния отбор.Английският треньор Гарет Саутгейт изненада всички, но най-много феновете си, превъзхождащи холандците по трибуните в съотношение 4 към 1, като не пусна нито един от седемте футболисти на “Тотнъм” и “Ливърпул”, играли преди пет дни във финала на Шампионската лига - Роуз, Дайър, Кейн, Али, Хендерсън, Гомес и Александър-Арнолд.

В холандския отбор за донякъде странно може да се смята само отсъствието на Дони ван де Бек.

На почивката Саутгейт прецени, че все пак не трябва да рискува здравето на Рашфорд (голмайсторът засрещна крака си с топката, блокирана от съперник) и го смени с Хари Кейн.

Дали появата на голмайстора или стъписването на холандците по незнайни причини доведоха до тотално английско превъзходство в първите минути на второто полувреме.

Върхът му беше удар от упор с глава да 19-годишния Джейдън Санчо, при който целият стадион изрева на английски. Без вратаря Силесен обаче, който реагира невероятно и дори улови топката.

Веднага след това холандците върнаха жеста благодарение на Кайл Уокър, който се замота с топката и позволи на Депай да я отнеме и да отправи мощен удар. Сега беше ред и на Пикфорд да покаже, че не случайно е №1 за Англия.

В 68-ата минута холандският треньор Куман очевидно получи прозрение и направи двойна смяна, която обърна ситуацията на терена - влязоха Ван ден Бек и Промес.

“Лалетата” за десетина минути натикаха съперника в собствената му половина, притиснаха го към наказателното поле и изпълниха поред три-четири корнера.При един от тях логичното се случи - остро центриране на Депай намери главата на Де Лихт и централният защитник се реваншира за гаф с дузпата с изравнителен гол.

В 83-ата минута обаче устремът на холандците можеше да бъде прекършен, при това с огледа на малкото време до края - фатално.Бърза контра на англичаните изведе резервата Джеси Лингард сам срещу вратаря и крилото на “Манчестър Юнайтед” не сбърка.

Стадионът отново изригна, но за кратко - съдията Тюрпен получи съобщение в слушалката и следващите петнайсетина секунди преминаха в напрегнато очакване. След това французинът произнесе присъдата на VAR - засада на голмайстора.Още в следващата атака можеше съвсем да отчая англичаните от видеопомищника на реферите. На таблото се появи ново съобщение, този път дали няма дузпа в полза на Холандия. Нямаше.

Всичко това доведе до цели 7 минути продължение след края на редовното време, в които и двата отбора си размениха голови положения. По-сериозното бе на Рахим Стърлинг, след чийто силен удар извън наказателното поле топката облиза напречната греда, преди да излезе в аут.

От самото начало на продълженията се виждаше, че холандците са някак си по-мобилизирани и с конкретен план за игра. Натискът им ставаше все по-труден за сдържане и се наложи дори Хари Кейн да избива от голлинията.В 97-ата минута пресата на “лалетата” най-после даде ефективен резултат. Натискан от Депай, Стоунс сбърка елентарна топка и позволи на холандеца да бие отдалеч. В отчаян плонж Пикфорд изби, но не далеч - в борба с връхлитащия Промес Кайл Уокър отклони топката в собствената си врата за 2:1.

За да затвърдят впечатлението, че в защитата им цари хаос, подаръка на Стоунс за холандците повтори и Рос Баркли. Отигланата отвратително от него топка попадна у Мемфис Депай, който най-после направи отиграване като хората - подаде на връхлитащия Промес, който с мощен шут фиксира крайното 3:1.